Úvod / Cestování / Vyzkoušeno za vás | Život na lodi

Vyzkoušeno za vás | Život na lodi

24. 6. 2018 Cestování
Madla Zivot na lodi

Možná někdo z vás dostal nabídku jet na dovolenou na jachtě nebo plachetnici a teď zvažujete, zda do toho jít. Obětovala jsem se pro dobro lidstva a rozhodla se daný fenomén prozkoumat.

Život na lodi je drsný. Zapomeňte na zmrzlinu a led do ginu s tonikem. Voda je slaná, všichni jsou zpocení, rozlučte se s fénem a elektrickým mlýnkem na kávu.

Nemáte rádi malé, stísněné prostory? Připravte se na to, že celou dovolenou nebudete spát a nebo vezměte spacák a spěte na palubě. Kabinky jsou malé, žádné místo na lodi nezůstává nevyužité. Na druhou stranu zas získáte poměrně jasnou představu o tom, jak se asi spí v rakvi.

Počítejte s tím, že vás čeká spousta debat o hovně. A nemyslím to obrazně. Lodní záchod má speciální splachování a výpusť do moře, proto o každé větší akci budete informovat zbytek posádky, aby se nestalo, že si někdo zaplave podél lodi s nechtěným kamarádem.

Marina. To je pevnina, sprchy, normální záchod, obchod, ale také chrápající a vzdychající Slováci na vedlejší lodi, Němci, co si před spaním pouští největší chorvatské hity, Poláci, co zvrací z protilehlého mola a Češi, co s sebou nikdy nezapomenou vzít kytaru a „Já písničku“.

Opalovací krém faktor 50? To je 50 minut na lodi. Zapomenete se po hodině namazat a už můžete jako rudoch hledat rezervaci. Mazat se můžete samozřejmě i vnitřně. Pitný režim je důležitý, ale všeho s mírou. I opilého námořníka zahraje lépe střízlivý. Navíc, mořská nemoc je čajíčkem oproti kocovině na plující plachetnici.

Drsní mořští vlci se nebojí ničeho, tedy kromě opalovacího krému, který jim někdo stříkne na záda. Ale časem si na ten jekot fistulí zvyknete.

Komáři se nám necpou jen do vlády, ale zaútočí na vás i v každém přístavu nebo bójce, pokud je blízko zdroj sladké vody. Na tenhle druh naštěstí stačí přibalit repelent.

Stopa je o něco víc než třicet centimetrů, námořní míle je o něco míň než dva kilometry, uzel je o něco míň než dva kilometry za hodinu. Námořní život je peklem pro lidi s OCD.

Na lodi není demokracie. Kapitán má vždycky pravdu a poslední slovo. Jo, jo, chápete správně, kapitán je takový speciální druh ženy. Naštěstí se u něj neprojevují pravidelné měsíční dny nervozity a hysterie.

Madla Zivot na lodi

Život na lodi je super. Zvlášť když plujete s dobrou partou a nebojíte se dělat věci po svém. Že námořníci pijí jen rum a jedí maso z konzervy? Klidně s sebou vezměte Campari a udělejte k němu salát. Že volné chvíle slouží k vyprávění drsných historek a prvoplánových vtípků? Proč by si celá posádka nemohla přečíst pár dobrých knih? Že jsou ženy na lodi jen na okrasu a mytí nádobí? Vraťte se do své jeskyně a zůstaňte tam, dokud si neuvědomíte, v jakém žijeme tisíciletí.

Nebojte se otevřít oči, srdce, usmát se od ucha k uchu a probudit svého vnitřního námořníka. Dávám 100 %.

Sdílejte…

Štítky