Úvod / Lifestyle / Zadýchané výhody

Zadýchané výhody

3. 4. 2018 Lifestyle
Zadychane vyhody

Astma je hrozná věc, jasný. Trpí jí skoro každý desátý dospělý a 12 – 15 % dětí. A s tím nenaděláte nic. Ale pozor, můžeme se na to kouknout i trochu jinak. Ono to astma má i pozitivní stránky.

Sám jsem zkušeným astmatikem přes dvacet let, takže o tom něco vím. Ale místo úděsné historky o tom, jak jsem se jednou málem udusil a fakt si myslel, že umírám, když mi bylo asi dvanáct, bych vám radši řekl, co mě astma naučilo. A že je toho hodně!

Přestal jsem zapomínat. Pokud jdete někam ven prostě ten inhalátor, dva, tři (pro jistotu, proboha!) si vezmete, kontrolujete se a nejspíš máte na dveřích ceduli s vlídným nápisem „klíče, mobil, peněženku, inhalátor“ a dole méně vlídně „vole“. Protože nechcete dostat záchvat bez léků po ruce. Jak už se určitě milionkrát stalo.

Chodím včas. S poloviční kapacitou plic prostě nechcete v zimě v mrazu dobíhat na hodinu nebo na schůzku a pak dvacet minut popadat dech s léky, nebo se to snažit rozdýchat bez léků, což zabere klidně hodinu, ehm bacha na bod jedna. No a v létě zase nechcete přijít se sexy koláči. Ale to nikdo, že jo?!

Šetřím vodu. Tohle se málo ví, ale když si chcete dát vanu „na raka“, teda skočit do horké vody, tak nazdar a upalujete pro všechny inhalátory široko daleko. Takže sprcha.

Nakupuju efektivně v obchodních centrech. Klimatizace, suri jako.

Astmatik se nepřejídá. No ne moc. Jen si představte, že vám tlačí žaludek a bránice na už tak malokapacitní plíce.

Musíte se udržovat aspoň trochu ve formě. Už takhle jste na tom blbě, hůř na tom být prostě nechcete. Krom toho nebudete kouřit jak fabrika a nakonec ani nebudete na nikoho řvát jak tur, ani se moc rozčilovat, protože záchvat číhá za dveřmi a na co plýtvat dechem. Nakonec nejspíš začnete dělat i nějakou efektivní sebeobranu protože s tím, co máte k dispozici, nikomu daleko neutečete a na dvouminutový zápas jak v ringu vám to jaksi taky nedá.

A nakonec? No nakonec to nejlepší, fakt si umíte užít vzduch po dešti, o kterém víte teda hodinu předem, páč je vám pěkně blbě, nebo u moře nebo na horách. Užívají si to všichni, jasně, ale vy, jako astmatik, prostě mnohem, mnohem víc. Ale bacha, ten inhalátor se v kapse stejně neztratí.

Sdílejte…

Štítky