Úvod / Leccos / Winter is coming

Winter is coming

22. 11. 2018 Leccos
Winter is coming

Člověk je teplomilný tvor. Alespoň já jsem. Vločky létající za oknem rozhodně nevítám rozzářenýma očima a úsměvem od ucha k uchu. Postel je kamarádka i v létě, ale v zimě se donutit vylézt z vyhřáté nory je skoro nadlidský úkol. Obléct si deset vrstev a vyrazit ven. K autu, kde budu čtvrt hodiny škrábat skla. I zevnitř. Nebo vlézt do přetopené vydýchané smradlavé tramvaje. A jet do obchoďáku. Kde se v deseti vrstvách upeču ve vlastní šťávě. V horším případě půjdu nakupovat oblečení. V kabince vždycky deset vrstev dolů a zas zpátky. Už aspoň nenosím brýle, takže na ty přechody ze zimy do tepla vidím.

Nedej bože, když v Praze začne sněžit. Ne, že bych něco měla proti romantické procházce bílým křupavým sněhem, ale to v hlavním městě zažijete jen pokud sněží ve dvě v noci, když se vracíte z hospody. Ještě nikdy jsem nezkoušela postavit sněhuláka z té hnědé osolené břečky, co se většinou válí na ulicích. Myslím, že bez téhle zkušenosti přežiju.

Někdo chytá vločky na špičku jazyka. Já bych to radši nezkoušela. Co když to nebude vločka? Možná, že sníh zakryje psí výkaly, ale ony pod tím sněhem pořád jsou, když na ně šlápnete. A nejen výkaly. Dost často i led. Vím, že chůze „ještě chvilku a nestihnu to na záchod“ jistě zpevňuje hýžďové svalstvo, ale nijak radostně ji nevyhledávám.

Nepomůžou ani silničáři, které, jako každou zimu, první sněhový poprašek příšerně zaskočí. Zkolabuje doprava, doleva i rovně. Vystrašení Pražané vyplení obchody, když čekají na sněhovou apokalypsu, která většinou znamená šokujících pět centimetrů sněhu.

Ale hlavně je lezavá zima a mráz. Omrzlé suché prsty a rty, červené kapající nosy, rýma a chrchlání. Do práce za tmy, z práce za tmy. Počasí tak akorát na to zachumlat se u krbu s knihou do deky. Bohužel je v mém bytě akutní nedostatek krbů. I tělesného tepla, což je věc, která v zimě také víc chybí. Takže vzato kol a kolem bych tohle roční období nejradši zrušila. Nebo prospala. Jako medvěd.

Vzbuďte mě, prosím, na jaře.

Winter is coming
Sdílejte…

Štítky