Úvod / On / Ve jménu syna a fotra svatého

Ve jménu syna a fotra svatého

17. 6. 2018 On
Dr. Bullmonde

V domnění, že jsme přivedli na svět Ježíše Krista, pravidelně dávám fotky svého syna na sociální sítě. Bez ostychu na Facebooku lajkuju obrázky dětí svých spolužaček ze střední a ony lajkují ty mé. Je to krásný sluníčkový svět. Na sítích vše vypadá nádherně, ale každá mince má dvě strany.

Děti vlastně nejsou ani roztomilé, ani milé a vlastně ani moc chytré. Jsou to naprosto nesoběstační jedinci, kteří poměrně často smrdí. Nejsou schopny respektovat to, že máte taky nějaký svůj osobní život. Veškerou vaší snahu o výchovu bojkotují.

Protože jsem chtěl, aby se se náš syn rozvíjel, koupil jsem mu tucty knih. Od Polámal se mraveneček, přes detektivky, až po romány světových klasiků. Myslíte, že si večer před spaním nějakou otevře? Samozřejmě, že ne. Mlátit do zdi lžičkou. Kopat do věcí. To je jeho zábava.

Dobrá. Přiznal jsem si už, že žádný velký myslitel z něj pravděpodobně nebude. Svět potřebuje intelektuály, vědce, lékaře, ale i lidi, co mlátí velkou palicí do kamene a rozbíjejí ho. Snad aspoň v tomto oboru najde hrubiánství mého syna uplatnění.

Hlavně aby byl šťastný, pomyslel si už nejeden rodič. Tady mám však také určité pochybnosti. Podle mě má náš syn určité psychické problémy. Jelikož jsem sledoval všechny díly seriálu Dr. House a mohu díky tomu zúročit své nabyté znalosti z oboru lékařství, celkem bez problémů jsem mu diagnostikoval Bipolární afektivní poruchu neboli Maniodepresivní psychózu. Maniodeprese se projevu změnami nálad, kdy se střídá manická epizoda a bipolární deprese. Obě fáze můžou trvat několik dnů až týdnů. Můj syn je bohužel v takovém stádiu, kdy se mu tyto fáze střídají během několika vteřin.

Dr. Bullmonde

Dovolil jsem si poukázat na pár příznaků, které se u mého osmiměsíčního potomka objevují.

Diagnóza deprese

 • sklíčená smutná nálada po větší část dne

(Ve významných chvílích, ze kterých se stojí za to radovat, jako třeba, že se klube první zub nebo že jeho tělo dostalo konečně ve formě očkování potřebné protilátky, je můj syn většinou smutný, letargický až protivný.)

 • snížený zájem o všechny aktivity, zvlášť takové, které působí potěšení

(Rád bych si s ním někdy pohrál, ale on  jen bez zájmu leží a prohlíží si prsty. Občas, když na tom není tak zle, natáhne ruku a prsty mi ukáže.)

 • nespavost nebo zvýšená spavost

(Když potřebujete odejít včas z domu, bude samozřejmě vyspávat a nedokážete ho vzbudit. Jakmile však budete po náročném večírku, bude vyřvávat už od šesti ráno.)

 • psychomotorický neklid nebo retardace

(Často něco spatří a  začne kývat hlavou tak zběsile, jako když mlátí datel do stromu a přitom mu nedochází, že se touhle technikou lezení nepohne vpřed ani o píď.)

 • únava nebo ztráta energie

(Po 4 hodinách bdělosti poměrně často usne.)

 • pocity méněcennosti nebo neadekvátní viny

(Jednou na sebe převrhl stůl a na hlavu mu popadalo plno věcí, které na něm ležely. Snažil jsem se mu vysvětlit, že to nevadí, že té šestisetstránkové knize, co mu spadla na hlavu, se nic nestalo, ale cítil se provinile a plakal několik minut.)

 • zhoršená koncentrace pozornosti a snížená schopnost rozhodovat se

(Položím ho na zem a se slovy „Vem si, které chceš…“ před něj dám dvě bodýčka, jdu se obléct já a když se vrátím, leží dál nahý ve své plence a není schopný se pro jednou rozhodnout a navléct si ho.)

 • myšlenky na smrt, opakující se myšlenky na sebevraždu, eventuálně suicidální pokusy

(Pokusy o sebevraždu se opakují bohužel během celého dne. Už několikrát byl na poslední chvíli chycen, když se snažil zabít skokem z přebalovacího pultu, z postele, ze schodů. Když se chtěl udusit igelitovou taškou, zabít proudem nebo utopit ve vaně.)

Diagnóza mánie

 • zvýšené sebevědomí až megalomanie

(Neustále si strká do úst něco, co se mu tam zdaleka nemůže vejít. Snaží se uchopit něco, co nemůže unést. Ve společnosti strhává pořváváním pozornost na sebe, jako by si myslel, že je na něj někdo zvědavej.)

 • snížená potřeba spánku (cítí se vyspaný např. po pouhých 3 hodinách spánku)

(Někdy stačí i půl hodiny spánku a pak už zase vyvádí.)

 • neschopnost soustředit se na jednu věc, roztržitost

(Hraje si s medvídkem, spatří míček, vezme míček. Vidí psa, tak s medvídkem i míčkem leze za psem. Cestou spatří misku z vodou, tak k ní doleze a celý se v ní vymáchá a takhle furt dokola.)

 • psychomotorický neklid

(Křečovité zatínání natažených rukou a bezúčelné kopání nohama ve vzduchu, doprovázené nesmyslným radostným povykováním.)

 • excesivní (přemrštěné, nadměrné) a lehkomyslné zaujetí aktivitami, které působí radost

(Již zmíněné mlácení do věcí, plácání o podlahu, chytání vlastního palce.)

Uznáte, že  být otcem je těžké. Věnujete svůj čas někomu, kdo až vyroste, tak vám bude krást cigára a nabourá vám auto. Když bude o víkendu sám doma, naleje váš nejdražší alkohol s kámošema do koly. S velkou pravděpodobností vás bude nesnášet nebo se za vás bude stydět. Až budete na jeho maturitním večírku tančit s jeho matkou Macarenu, seřve vás, že jste trapní.

Proto je velmi důležité, aby se naše utrpení ocenilo. Zasloužíme si jeden den, kdy se řekne: „Jsi dobrej.“ Den otců. A je jedno jestli nám to řekne dítě, partnerka nebo někdo cizí. Můžeme si to říct klidně sami. V koupelně. Až si budeme čistit zuby. Nikdo jiný to asi stejně neudělá. Takže…

„Jsi fakt dobrej. Táto.“

 

 

Zdroj: WIKIPEDIE Bipolární afektivní porucha 

Sdílejte…

Štítky