Úvod / Lifestyle / Vánoce přicházejí

Vánoce přicházejí

9. 5. 2018 Lifestyle
Petr Kukal Prace pro basnika

Dva dny před pálením čarodějnic hlásili meteorologové silný vítr. K nám do středních Čech nakonec nedorazil, ale to je buřt. Právě ten, co jsme ho díky tomu mohli u menšího předčarodějnického ohně opékat a vzpomínat na kamaráda Jirku, který mezi námi tentokrát chyběl. Měl s několika přáteli čarodějnice už včera. Když na dnešek hlásili ten vítr.

Nebylo to ostatně poprvé, kdy jsem ve svém okolí zaznamenal tento pragmatický přístup k slavení svátků. Nejvíc do očí to bije u městských masopustů, které se pravidelně konají hluboko po Popeleční středě, v čase přísného postu. Toto holé popření smyslu masopustu, postu i zdravého rozumu reflektuje zejména fakt, že v půlce února bývá ještě zima a děti by si průvod masek tak neužily. Nadto také u dospělých návštěvníků klesá míra lásky k panu starostovi se stupněm prokřehlosti. Neboli na dubnové zabíjačce není konec konců nic špatného.

Následná pomlázka se individuálně překládá o něco hůř, protože týden před Velikonočním pondělím je ochota dívek nechat se vyšlehat poměrně malá, navíc jen málokterá barví vejce celoročně. Ale ve skutečnosti je to všechno jen otázka managementu. Pokud se domluví nějaké komunitní centrum, zájmové středisko, ekofarma nebo jen dostatečně velký počet pokrokových rodin, mohou svým dětem zorganizovat pomlázku kdykoli. Prostě podle počasí a až bude mít tatínek odpolední.

S takhle zdravým přístupem odpadne další stres na prvního máje: To nedůstojné pobíhání po městě a hledání jediné dosud neopadané třešně, tlačenice na Petříně, sady a parky druhého ráno zválené jak po nájezdu černé zvěře. Zorganizoval bych to líbání jako jarní prázdniny školních dětí, po týdnech, aby se u Karla Hynka všichni hezky vystřídali. U dlouholetých vztahů, kde už intimní život nemá tu dynamiku, možná jen v přestupném roce.

Trochu hůř se jednoznačně prospěšné zásahy do zkostnatělého cyklu svátků provádějí v případě zemědělského roku. Například dožínky či vinobraní jsou lehce determinovány zlomyslnou skutečností, že obilí zraje bez ohledu na plán dovolených; dožínky tak pravidelně spadnou někam na konec srpna, když je v Chorvatsku ještě fanfárově.  Ale počítám, že tyhle věci kolem zemědělství tu už někdo brzy pořeší, protože se to přece dělá pro lidi. Taky to víno má svůj vegetační cyklus, tady se však podařilo vyjít poptávce např. po burčáku velmi hezky vstříc, protože jablka zrají celé léto.

Petr Kukal Vanoce prichazeji

Velký pokrok v tomto směru zažívají zimní svátky. Třeba děti mají mikulášskou nadílku v pondělí ve škole, v úterý v družině, ve středu na kroužku, ve čtvrtek ve skautu, v pátek v mateřském centru, v sobotu doma a v neděli zase doma, protože babička v sobotu nemohla. Zbývá tedy vymanit se ještě z nesmyslné stádnosti Vánoc a vítězství flexibility nad fosilní totalitou tradice bude dokonáno. Znám ostatně už teď hodně rodin, které slaví Štědrý večer od dvacátého prosince dál každý den, aby stihly být u stromečku se všemi příbuznými a současně se doma moc nemačkali. Ideální je začít večeřet tak kolem druhé, ve tři rozbalit dárky a v půl páté už může Máňa sedět ve vlaku.

Je to ale popravdě pořád příštipkaření. Přitom třeba červenec je na svátky úplně plonkový. Celé Vánoce bych tam přenesl. Úplně to vidím: Na grilu prská kapr, v bazénu se chladí lahváče, v rohu zahrady stojí nazdobený vánoční oleandr a do vlahého letního večera se nad satelitem nese Rybovka.  A v prosinci můžeme v klídku do Rakouska na lyže. Tak koukejte do léta nakoupit dárky. Vánoce přicházejí.

Sdílejte…

Štítky