Úvod / Na jedno / Udělejte si radost

Udělejte si radost

15. 11. 2018 Na jedno
Jakub Konig

Návodů na šťastný a spokojený život je všude kolem nás spousta. Billboardy kolem silnic nám tvrdí, že když si pořídíme to, či ono, bude nám veseleji. V každém druhém časopisu zase vědí, jak se stát úspěšnou ženou, obdivovaným šéfem, sebevědomou osobností. A kde leží zdroj rodinného štěstí. Stačí koupit a otevřít. Teoreticky bychom měli být všichni šťastní.

Já samosebou doufám, že jsme. Já samosebou upřímně věřím, že někde uvnitř jsme. Jsem dokonce přesvědčený, že to máme zakódované v naší podstatě, vepsané do DNA.
Jen to v masakru a shonu všedního dne často tak nějak není vidět.
Přes hradby úkolů a stresu, které kolem nás rostou v zaměstnáních, vypadá jasné slunce na obloze jen jako takový vzdálený blikající kurzor. Kurzor, kterým bychom snad, nemít tolik práce, mohli naťukat dalších pár řádek příběhů svých životů. Komunikace jsou ucpané, termíny hoří, složenky nečekají.
A tak se příběhy našich životů odehrávají v mezerách mezi úkoly. Po večerech. Než checkneme maily na zítřek, než pustíme další díl dalšího seriálu, než nás ráno zase probudí budík. Kodrcáme se v dopravních prostředcích, narychlo soukáme obědy, stíháme meetingy, zvyšujeme cíle.

Kdo by si v tom všem tlaku a trysku stihl všimnout, že bychom se taky mohli mít hezky. A že vlastně není v našem životě důležitějších výzev a motivací, než to štěstí objevit.
Jasně, možná to nezní tak sexy, jako úspěch, nebo moc. Ale když si to spočítáte, vyjde vám, že můžete být sebemocnější a sebebohatší. Ale když vám to nepřináší radost, stojí to všechno za starou belu. A jeden aby se furt strachoval, že o to přijde.
Zatímco, považte, když jste tak nějak vnitřně srovnaní sami se sebou, když se cítíte spokojení v centru své rodiny, komunity, zaměstnání… stoprocentně se dokážete srovnat i s tím, že nedisponujete mocí, ani ohromnými finančními částkami.

Nojo, ale to jsme zase na začátku. Jak se tedy takové štěstí hledá? Jak se uprostřed labyrintu světa povznést nad jeho bariéry? Kde hledat radost mezi všemi těmi zaručenými návody?
To vám úplně přesně nepovím. I po několika letech práce a bádání jsem pořád někde na začátku. Ale nezdržoval bych vás takhle dlouho, kdybych přeci jen neměl v záloze jeden parádní trik.

Pusťte to všechno.
A pusťte se do práce. Ovšem ne do té, co vás zaměstnává od pondělí do pátku. Ne do té, co je třeba udělat na zahradě. Ne do té, kterou jste tak dlouho odkládali, až se vám dělá blbě, jenom na ni pomyslíte.
Pusťte se do své práce. Do toho, co jste měli vždycky rádi. Jestli to je navlíkání korálků, vyřezávání dřevěných panenek, malování olejů, psaní knížky, co nosíte v hlavě od dětství, to je úplně šumák. Jestli se to někomu líbí, nebo nelíbí. Jestli je to vrcholné umění, nebo jehelníček, všechno je to buřt. Hlavně tvořte.
Protože tvorba je zábava bohů. Však tím začíná Bible. Bůh si na tvorbu světa vyhradil celých sedm dní, včetně rekonvalescenční neděle. A tak si na tu svoji tvorbu taky vyboxujte nějaký čas. Když ho můžete věnovat čekání v zácpě, co byste si nějaký neurvali, abyste si udělali radost.
Protože přesně o to jde.
Radost a štěstí se možná dají někde najít.
Můžou na vás spadnout, nebo šlápnout, když jsou unavení.
Ale nejlepší způsob, jak přijít ke štěstí, je nějaký si sám udělat.
Jestli k tomu použijete štětec, kudličku, propisku a post it papírek, to je úplně jedno.
Jakmile s tím jednou začnete, uvidíte, už se to pak začne nabalovat samo.
Uvidíte.
Tak hodně štěstí.

Pro Surinam napsal a ilustroval Jakub König – hudebník (Kittchen, Zvíře jménem podzim), textař, bloger, autor komiksů a knih (Anjel, NAty, Když piješ…, Zvíře jménem podzim).

Sdílejte…

Štítky