Úvod / Cestování / Tý Brďo!

Tý Brďo!

15. 7. 2018 Cestování
madla

Jste už přepití kafe s tonikem? Šlapadlo byste nejradši někde rozšlapali? Ze zavařovačky už nesnesete ani marmeládu? Lehátko v Kasárnách má od vás vysezený důlek? Při slově food festival vám naskakuje vyrážka? Je léto a v přírodě je krásně, tak proč byste nevyrazili třeba do Brd?

Lesy jsou krásné. Může se stát, že hodiny nepotkáte ani živáčka. Stejně tak se může stát, že hodiny nepotkáte mobilní signál, tak se na to psychicky připravte. Pro netrénovaného Pražáka to může být docela šok. Mapy si doporučuju stáhnout offline nebo vzít papírové. Ano, pořád se dělají, taky jsem byla překvapená. Každý výlet do lesa tu má ten správný náboj. Dost často zapomenutý ještě z let minulých. Při sběru borůvek můžete narazit na nezlikvidovanou nábojnici a i takové hledání hub tím získá na adrenalinu.

Dvě praktické rady z osobní zkušenosti: nezapomeňte pořádnou powerbanku a hlídejte si zapínání trackeru na měření ušlých kilometrů. Ať to nemusíte jít dvakrát a nedejbože si to budete muset jen pamatovat. Brdská příroda je nádherná. Můžu vám zaručit, že vaše Instagramy budou nacpané k prasknutí. Pokud neuděláte u Padrťského rybníka fotku s loďkou, jako byste nežili.

Venkovský lid je sice prostý, ale o to srdečnější. Na jejich veselé „Ahoj“ neodpovídejte, prosím, zvednutým prostředníčkem. A když jim budete chtít mávat, tak radši levou. Pokud jste příznivci NATO, můžete se jít podívat na místo, kde by býval byl radar. Byla jsem tam. Je tam prd! Když to srovnám s výletem na Kokořín…

V létě jistě oceníte jaderný depot Atommuzeum. Zmrzlinu sice neprodávají, ani bazén tam nenajdete, ale je v něm krásných 5 °C a třeba se i něco nového dozvíte.

Když někde v divočině narazíte na hospodu, buďte připraveni, že na otázku jakou mají kávu nedostanete odpověď „100% fairtrade arabica z Etiopie,“ ale „rozpustnou nebo turka?“ Veganům doporučuju udělat na výlet zásoby, pokud jim k nasycení nebudou stačit plody, co si nasbírají v lese. My vegetariáni se můžeme těšit na osvědčenou klasiku – smažák.

Jistě nasbíráte spoustu nevšedních zážitků a pokud budete mít trochu kuráže, tak i borůvky, maliny a houby. A až se vrátíte do Prahy, můžete kamarádům na otázku: „Jakej byl výlet?“ odpovědět: „No, tý Brďo!“

Sdílejte…

Štítky