Úvod / Na jedno / Starci na škváře

Starci na škváře

30. 8. 2018 Na jedno, Sport
Jaromir B

Heleďte, celý den přemýšlím, o čem by měl být můj první textík.
Napadalo mě ledacos, třeba včera při tréninku šestajovických fotbalistů mě dohnalo zamyšlení nad tím, že bych v tréninkových fotbalových centrech nechal kromě travnatých ploch a hřišť s umělým trávníkem povinně zbudovat i jedno škvárové hřiště.

My, starci, jsme na nich vyrostli a víme, že uklouznout na tomto povrchu nebyla žádná legrace. Týden mokvání, krvácení, čištění kartáčem ve sprše, to byly libůstky. Nebo dýchání zvířeného černého prachu v horkých letních dnech, taky laskomina! A jak jsme si vážili šance čutnout si jednou za uherský rok někde na trávě! To byl svátek. Možná by to výchově talentů trochu pomohlo, kdyby pohodlí a luxus nebraly jako samozřejmost. To by byla moralitka.

Ale odpoledne jsem se dočetl, že patřím ke druhu, u nějž prezident Zeman lituje, že dosud nebyl vyhuben. Tedy ke stavu novinářskému. Řeknu vám, já jsem poměrně hodně hrdý na to, že jsem Čech. Ale čím déle poslouchám svého prvního zaměstnance – neboť i prezident je jen státní úředník, byť v hierarchii stojí, tedy spíše sedí, nejvýše – je to těžší a těžší.

Když si potom nějaký ten internetový troll nebo zakomplexovaný jedinec vyslechne podobná prezidentova moudra, nemůžu se divit, že mi na sociálních sítích všeho druhu bylo slibováno pověšení na nejbližším kandelábru, rozbití hlavy baseballovou pálkou, ubití šutrem, byla mi přána rakovina, leukémie a desítky dalších chorob. A to se živím toliko sportem.

Myslím, že kolegové zabývající se politikou na tom budou ještě o něco hůře. Zkrátka, říká to prezident, tak to musí být pravda, tudíž si můžeme dovolit vlastně úplně všechno, toť heslo hrdinů všemožných sítí. Celkem jednoduchá rovnice. A prezident je majákem takových lidských atrap. Jo, byly časy, kdy se bralo jaksi samozřejmě, že vysoká funkce by se měla snoubit s jistou dávkou nadhledu, inteligence a také odpovědnosti a státnického rozhledu.

Jenže zdá se, že od nás zamířily někam do teplých krajů. Třeba až na Mauricius, ne na Madagaskar.

Sdílejte…

Štítky