Úvod / Sport / Pochodem v chod!

Pochodem v chod!

14. 4. 2018 Sport
madla

„Madlo, ty vůbec nesportuješ!“ rozčilovala se onehdá máti. „Jak nesportuju? Vždyť chodím,“ bránila jsem se. „Chození není žádný sport,“ uzavřela má drahá rodička debatu. A není sama, spousta přátel se nad mou zálibou pousměje. „No jo, chodíš, to my taky. Třeba do práce nebo na záchod.“

Je načase uvést věci na pravou míru a obhájit tento bohulibý sport. Chůzi se samozřejmě nikdo z nás nevyhne, ale je rozdíl v tom dojít jen na místo, kam se potřebujete přemístit a chodit pro radost. Sluchátka do uší, oči upřené do dáli a jít, kam vás nohy zanesou. Klidně až na konec světa.

Jako u jiných sportů je důležité se na začátku protáhnout, zvolit správné tempo a nezapomínat na pitný režim. V tom je naše krásná vlast naštěstí ideálním prostředím k procházkám a túrám, protože doslova na každém kroku čeká občerstvovací zařízení s nabídkou nápojů plných vitamínů, minerálů a jiných živin – rozuměj piva.

Pokud nechcete sport kombinovat s alkoholem, je perfektním cílem výletu cukrárna s dobrou zmrzlinou nebo výborná restaurace. Stejně jako u jiných sportů je potřeba pozitivní motivace a odměna za odvedený výkon.

Na delší chození doporučuju nějakou lepší obuv. A tím „lepší“ nemyslím lodičky od Blahnika. Ze špatných bot budete mít spoustu puchýřů. A puchýře nejsou sexy. Jizvy možná, zvlášť když k nim připojíte nějakou dobrodružnou historku, ale puchýře nikdy.

Je také dobré předem naplánovat trasu a umět číst v mapách. Zejména pochopit význam a funkci vrstevnic. Já například nemám ráda chůzi z kopce. Ne, že by byla nějak extra náročná, ale bohužel to většinou znamená, že pak bude následovat chůze do kopce. V dnešní době moderního světa, ale můžete vyrazit i jen tak nazdařbůh a časem se do map na mobilu podívat, kde jste. Zjistíte pak v nejhorším, že jste úplně v háji. Ale háje jsou hezké, obzvlášť takhle na jaře. Pokud tedy nemluvíme o těch na Praze 11.

Jaro je ideální na to vzít dívku nebo chlapce na procházku. Začněte ovšem zvolna. Když se z romantické procházky vyklube dvaceti kilometrová túra, většinu lidí to od vás odradí. Chodili spolu z čisté lásky funguje na sto procent jenom v písničkách. Vzrůstající popularitu chůze u mladých značí i nedávná studentská akce Vyjdi ven, která přilákala tisíce studentů. V minulosti měla poměrně velký ohlas třeba iniciativa Děkujeme, odejděte!

Že je chůze sportem nebezpečně návykovým a někteří mají problém s touto aktivitou přestat nás varuje například seriál Walking Dead. Nebojte se však začít, stačí ujít pár kroků před vaše vstupní dveře a už na vás čeká celý svět plný roztodivných krás, zázraků a psích hovínek. Takže pochodem v chod!

Sdílejte…

Štítky