Úvod / Cestování / Plzeň

Plzeň

8. 1. 2018 Cestování
Plzeň

Skoro každý se směje Brňákům že jsou z Brna. Málokdo se směje Pražákům, že jsou z Prahy. Většina jich z Prahy není. Nikdo se nesměje Plzeňákům. Proč? Protože na nás není nic k smíchu. Možná leda Chovanec. A Horváth. Jenže i ten se narodil v Praze a smějeme se jen jeho zubům a břichu. Dobrá, Chovanec se narodil v Plzni a smějeme se mu celému, protože, objektivně vzato, je k smíchu.

Jak už jste možná poznali z afektovaného tónu prvního odstavce, jsem z Plzně. Žiju v Praze 10 let, což není u Plzeňáka úplně normální, protože většina z nás do Prahy jen dojíždí, pokud už tady tedy pracujeme. Doma je doma a doma je v Plzni. Takže jsem zrádce. Dokonce už ani nemluvím po našem. Pokud si myslíte, že po našem se řekne „ze z Plzně“, tak ne. Když jste tam od nás, slyšíte tuhle hovadinu tak stopadesátkrát ročně. Nikoho ale nezmlátíte, protože nejste z Ostravy. O Plzni se dá říct v kostce asi tolik. Tohle město není úplně české. Asi tak, jako Bavorsko není úplně německé. Vlastně s Bavoráky máme asi nejvíce společných koníčků a obávám se, že i genů. Ono i ten Chovanec…

V průběhu celé historie jsme vždycky něco vyráběli, prodávali a paktovali se s tím, kdo měl největšího. Do Tábora to od nás není daleko a i když byli Husité zrovna v kurzu, my jsme věděli, že jako Papež is in da hauz. Vatikán věnoval městu do erbu klíče a husiti, nedobrovolně, velblouda. Chrabří měšťané jim ho šlohli, když při obléhání zrovna polevili v ostražitosti. V Plzni se nenosí okázalé prsení se majetkem. Prachy ve městě vždycky byly, ale tam kde si Pražák, Brňák či Ostravák zbudoval výstavní palác, my se spokojili s řadovkou. Zato sklepy máme pod celým městem, ty prachy se do slamníku nevejdou. Všechno stavíme do pravého úhlu, protože tak to je správné. Nechápeme Brno, vlastně ani Prahu se svým divokým urbanismem. A jo, v jedné části města jezdí auta uprostřed a tramvaje po straně. Ani nám není moderna cizí. Nemá valného smyslu na Plzeň nasazovat, protože tenhle stát máme v hrsti a všichni to ví. Vyrábíme nejvíc piva, pardon, nejvíc nejlepšího piva. Taky vyrábíme nejvíc tvrdého, jako že Stock. Taky vyrábíme nejvíc vína a to vozíme pak na Moravu, jako že Starý Plzenec jsou vlastně Habánské sklepy apod. Taky vyrábíme nejvíce šampusu, co tedy není šampus, ale beztak je to ta naše „bohemka“. Když se celej národ naleje, naskáče do tramvají z Plzně, nebo do vlaků z Plzně, nebo do trolejbusů z Plzně a jede hnípat. Spejbl a Hurvínek je z Plzně. Většina herců začínala v Plzni. Někteří tam i skončili. Škodovka je z Plzně, mimochodem. Nedávno mi to jedna studentka „odmítla sežrat“.

Plzeň

V té Škodovce jsme vyráběli hyperkvalitní zbraně, a protože nemáme rádi, když si s nimi někdo hraje v katastru města, nechali jsme se osvobodit Američany. U nich bylo předem jasno, že je nadšeně uvítá jak místní obyvatelstvo, tak německá protistrana. Následná party trvala až do podzimu, následná afterparty se „za louží“ pro řadu plzeňských děvčat protáhla až do smrti. Ne tedy pro mé 2 babičky, jinak bych teď byl někdo v Ňů Jorku a nepsal tyhle slinty. V jako victory. Nebo jako Viktorka. Rozumím tomu, že Sparta a Slávie jsou mistři a my klidně počkáme dalších 10 titulů na okamžik, kdy to i Pražáci uznají. Chcete-li tvrdit, že máme všechny líp podmazaný než Sparta s Křéťou a Slavie s Tvrdíkem, pak uznám, že kromě fotbalu asi umíme líp i byznys. Díky tomu se dá v Plzni velmi spokojeně žít. Málokdo tam pracuje po 5 odpolední, v okolí jsou lesy, Šumava za rohem, Ikea půl hoďky autem. Nemít Prahu, tak jsme hlavní město.

Sdílejte…

Štítky