Úvod / Cestování / Pekelná dovolená | 1. díl

Pekelná dovolená | 1. díl

14. 8. 2018 Cestování
Pekelna dovolena 1

Pekelná dovolená, dovolená za trest a milion podobných názvů, pod kterými najdete přesně ten milion trapných filmů v žánru komedie/romantický. Obvykle můžete na 120 minutách filmu sledovat dva lidi, kteří vyrazili na dovolenou, od které měli romantická očekávání a nakonec z toho byl akorát sled průšvihů, kterým jste se mohli 100 minut smát a říkat si, že to přece není možný, aby se za jeden týden dvěma lidem stalo tohle všechno a posledních 20 minut se dojímat nad tím, že i když se hádali a rozcházeli, tak spolu nakonec zůstali a všechno dobře dopadlo.

No… takže jsme byli na dovolené. Sbalili jsme náš malý obytňák, naladili kytaru a ukulele a vyrazili. Na jih! Slovinsko je krásné a první noc u horské řeky v kopcích byla skvělá. Byla by tedy lepší, kdyby mi nebylo blbě, protože kocovina a čtení za jízdy se nemíchají, Zuzano! Druhý den jsme se vydali najít pramen řeky, u které jsme spali, byla to nádherná cesta do hor, kterou jsme šli ještě s dalšími lidmi. Sestup jsme ale nechtěli jít tou samou cestou a proto jsme se rozhodli vzít to oklikou po „pastýřské“ cestě.

Ano, mohlo nás varovat, že tou oklikou nikdo nejde. Teda až na toho kamzíka. To nás mohlo varovat ještě víc. Ale nevarovalo. Pastýřská cesta totiž podle všeho znamená cestu pro ty kamzíky, kterou sice někdo před lety vyznačil a dál se o ni nestaral. Takže nás čekala na můj vkus dost exponovaná místa, kde cesta asi kdysi byla, ale už je dávno stržená, zasypaná stromy, splavená, nebo plná kluzkých kamínků. Když jste kamzík, je to asi pohodovej výlet se starou Kamzíkovou a Kamzíčatama, ale když jste průměrně neohrabaný člověk, budete asi proklínat všechny pastýře, Slovince i kamzíky.

Hory jsme nechali horami a jeli dál, tentokrát na jezera. Abychom měli hezčí cestu, vzali jsme to cestou přes slovinské a rakouské hory. Nádherná vyhlídková cesta plná serpentin, kudy ani nejezdí moc aut, protože skrz tunely je to o dost rychlejší. Najdou se ale takoví borci, kteří tam jednou klidně i s autobusem! A klidně se pak v takové zvlášť hezké serpentině seknou, zjistí, že to asi nevytočí a tak tam celí zaseknutí stojí v zatáčce, pod nimi sráz jako blázen a nad nimi kopec. A z obou stran čekající auta, která nemohou přes autobus přejet. Gratulujeme a posíláme kurz kritického myšlení do Mostu!

Pekelna dovolena 1

Plán byl dojet k Bledu a pokud tam nebude místo k přenocování, pak dojet k Bohinjskému, které je větší a méně navštěvované a bude tam příjemnější spaní. Kolem Bledu jsme projeli závratnou rychlostí 10 km/h společně s další stovkou aut a jen sledovali přeplněná parkoviště. Nevadí, jedeme na Bohinj, kde stejně máme tip na spaní kousek od jezera, v přírodě.

Jako jo, místo to bylo pěkný, vlastně jako celý jezero, ale snad ještě plnější, než Bled. Tak plné, že jsme nenašli nic k zaparkování, natož k přespání. Dokonce jsme se smířili s tím, že budeme jednu noc v kempu. Haha, kempy zavřené z důvodu naplněné kapacity. Uběhly už dvě hodiny od chvíle, kdy jsme začali hledat nějaké místo k přenocování a už na nás dost doléhalo vedro a únava.

Nakonec jsme opět skončili u řeky, která vypadala naprosto dokonale! Čistá a ledová voda, oblázkový přístup do vody, možnost zaparkování auta, nikde nikdo. Jo! Vybalili jsme piknikovou deku a láhev slovinského vína z Gorišske Brdy, slunce se pomalu blížilo k západu a my se těšili na pečenou pražmu. Idyla.

Trvala přesně tři minuty. Pak ze křoví vyběhlo 12 rumunských dětí následovaných třemi rumunskými matkami a jedním rumunským psem. Rum neměli, ale za to měli u řeky dost kamenů, které mohli radostně házet do vody. A taky klacků, které pak pes z vody radostně lovil a stejně radostně se oklepával na naši deku. Radostný byl i rumunský otec, který přišel asi za hodinu, aby podpořil děti v házení kamenů a protože to byl statný Rum(un), házel ty největší, které našel. Báječná zábava, která skončila až po setmění, kdy bylo 17 Rumunů vystřídáno 17 000 komáry.

Rychle jsme zdrhli do auta a dohodli se, že hned druhý den akorát vytáhneme náš kajak na jezero Bled a pak hned vyrazíme k moři, kde bude více místa. Mně už nebude špatně a všechno bude skvělý a bude probíhat hladce. Šli jsme se na to vyspat a vy si počkejte na pokračování.

Sdílejte…

Štítky