Úvod / Leccos / Nebuď labuť, daruj krev

Nebuď labuť, daruj krev

14. 6. 2018 Leccos
Nebud labut

Před deseti roky jsem poprvé vyplňovala jeden z nejpodrobnějších dotazníků ve svém životě. Tyhle papíry zajímají moje prodělaný choroby, sodomie, tetování, operace. Tak vzpomínám na všechny svoje prodělaný choroby, sodomie, tetování a jiný blázniviny a poctivě vypisuju.

Odevzdám, nechám si od sestřičky změřit tlak, teplotu, píchnout do prstu. A lékař se mě pak zeptá na stáří tetování, náladu, zdravíčko a jestli jsem měla ráno snídani a kafe. Když jsem přišla poprvý a řekla mu, že jsem kafe neměla, protože jsem myslela, že se nemá, zavelel sestřičce, ať mi hned jedno udělá. Poslední otázka: Cítíte se na to? Tak hezký den a za 4 měsíce na shledanou.

Jdu do další místnosti, kde si umeju obě loketní jamky, za chvíli si pro mě přijde sestřička: Pravá nebo levá? Levá! Položí si mě, v televizi naproti běží stotřicátýosmý díl nějakýho seriálu, podle všeho velmi dojemný příběh o ničem. Za chvilku mám v žíle jehlu, v dlani mačkám míček a koukám, jak to teče. Než se stihnu ponořit do zápletky těch dvou mladých, nešťastných lidí, sestřička vytahuje jehlu, lepí a ptá se, jestli chci kafe nebo čaj. Já poctivě držím, sedám si a usmívám se.

Zrovna jsem totiž dala asi půl litru svojí krve, který můžou reálně zachránit život až čtyřem lidem a přiznávám, že mám takovej dobrej, hřejivej, lehce malátnej pocit (těžko říct, zda je to víc pocitem vlastní úžasnosti nebo tou chybějící krví).

Krev můžete darovat pokud vám je alespoň 18 let, nemáte žádnou chorobu, která by ohrozila příjemce krve, nebo dárce. Pokud je vám 18-35 let, můžete se nechat zapsat i do registru dárců kostní dřeně. Odeberou vám dvě ampulky krve a zapíšou si vás. Párkrát do roka vám přijde jejich skvělý časopis a třeba vám jednou zavolají, že můžete někomu pomoct. Spoustu informací a seznam transfuzních stanic najdete tady: Dárcovství krve, já bych stejně na něco důležitého určitě zapomněla, tak přidám jen pár subjektivních poznatků:

Držte si to!

Když vám sestřička po odběru řekne: Držte si to! Tak si to držte. Dlouho. Pokud teda nejste suveréni a takový podřadný věci jako koagulační čas a průtok krve se vás netýkají, čtete si nástěnku na chodbě a pod vámi se tvoří krvavá kaluž, která by vydala na další vak. Zajímavý je, že sestrám můj vtip „Jé, tak přineste ještě jeden vak, když mám tolik materiálu!“ nepřišel vtipnej vůbec. Mně na oplátku pak nepřišlo vtipný, když mi stavěli krvácení v místnosti s obří skříní s nápisem: K RESUSCITACI.

Pijte!

V den odběru hodně pijte (nealkoholická vodka je nejlepší), po odběru nezlobte a odpočívejte. Já většinou usnu na dvě hodiny a po probuzení jsem schopná fungovat, jako by se nic nedělo.

Schovejte si odznáček!

Při prvním odběru dostanete odznáček. Je to dlouhej špendlík s kapkou krve. Ten se skvěle uplatní, pokud si třeba zlomíte klíč v zámku, zadřete si třísku ze starý houpačky, nebo chcete s někým stylově stvrdit pokrevní bratrství.

Pijte kafe!

Nejdůležitější rada, která zvlášť ode mě nesmí chybět: Pijte kafe. Kafe je dobré. Postaví vás na nohy a říkal to pan doktor. A večer si dejte steak a červený víno.

Sdílejte…

Štítky