Úvod / Cestování / Na Španěla

Na Španěla

21. 11. 2018 Cestování
Yes man. Si senor.

Záznam druhé mise osvětového charakteru skrze poznávání rozumně vzdálených zemí aneb Třídní učitel na Erasmu

Neděle

No tak je to tady, zase na Erasmus, zase do Španělska. Zase vstát tak, že se ani nejde spát a hurá ve 4 ráno na letiště. Odchytnout všechny studenty a doufat, že červené oči jsou z nevyspání.

Stále ještě neděle

Lisabon, prší. Účes drží. Ale ty naše batohy támhle vyložené na zemi pod letadlem? Člověk není profesionální znalec batohů, ale myslel by si, že nechat je na zemi, v dešti, díky kterému neodlétají letadla, není úplně rozumný nápad.

Pořád neděle, ale večer

Španělsko, 28°C na sluníčku, všechno mokré.

Pondělí

Na Španělsku můžete obdivovat například to, že zde prší zhruba 20 dní v roce, jinak je tu hezky a slunečno. Dnes je jeden z těch dvaceti dnů. Prší. Naše přidělená osoba nám oznamuje, že v dešti se zblázní autobusy, řidiči, zbytek Španělska a přilehlé portugalské provincie. Má pravdu a do školy, kam mají studenti dorážíme… dorážíme, stěží. Zbytek dne funguje vše relativně dobře, protože vysvitne sluníčko a místním se nejspíše zapne i ta část mozku, která se stará o logiku.  Pozn. všechno vlhké.

Úterý

První kulturní šoky. Negativní odpovědi na to, zda tu dělají knedlíky a kde se dá dostat půllitr piva, způsobují rozsáhlé, rozšklebené a krvavé brázdy na psychice naší skupiny. Ne že bych byl světaznalý, ale opravdu někdo jede na jih s tím, že se narve knedlíkama? Krom toho dochází zásoby od maminek a situace se tedy velmi vyostřuje a jsem nucen několikrát zabránit útoku salámem na bezbranné. Pozn. Všechno vlhké, bolí mě v krku, klimatizací nevysušíš ani myší diru, natož pokoj.

Středa

Stále žádné knedlíky, ale počasí už je solidní, tak akorát na triko. V Čechách pomalu mrzne, až toho padá vláda, a tak zavádíme řeč na domovinu. K mému překvapení slyším samou argumentaci, rozumné výroky a střízlivé odhady a říkám si, jestli by nebylo lepší poslat do parlamentu tyhle kluky místo současné reprezentace. Sice by se mlátili papučemi, šiškami salámu a většina konverzace by se musela vypípat, ale stálo by to za to. Pozn. Většina věcí stále vlhká, komár v pokoji (v listopadu!!).

Čtvrtek

Definitivní potvrzení, že to co umíme španělsky, není tak asi úplně španělsky, protože nám nikdo nerozumí. A to jak umíme anglicky je zase nad schopnosti místních. Anglicky tu nemluví nikdo, ani chlápek u pokladny s místním marketu s jmenovkou „Jesus“, nevím proč, ale dával jsem do něj své zbylé naděje. Respektive mluví (tak dva ze sta), ale když tu spustíte květnatou angličtinou, kterou jste se během sledování filmů naučili, tak vám nikdo nerozumí ani prd. Večer pak zkoušíme tapas, protože z nich tu knedlíkovou zabedněnost vymlátím, i kdybych u toho měl vypustit duši. Což se možná i stane, neboť na většinu položek z menu slyším „to nejím“, po otázce, zda to někdy alespoň dotyčný zkusil, odvětí, že nikoliv, ale prostě to nejí.  Ale vše je v pořádku, neb má vůle činit dobré a kulturně je obohatit je silnější, než má chuť konat ohavné násilí v rámci osvěty. Pozn. věci konečně suché! Komár stále živ.

Pátek

Celá skupina používá pojem „na Španěla“. Všichni včetně nás učitelů. Víte Španělé, aspoň tady dole na jihu, jsou úžasní, usměvaví, milí, mají rádi svoje siesty, večery venku, povídají si, do restauračních zařízení (tip: čím větší bordel na zemi, tím lépe tam vaří, 100% ověřeno) chodí celé rodiny, ale řemeslo, to jim teda nejde. Kluci se sem přijeli učit trochu elektroniky, ale nakonec to vypadalo, že by mohli učit místní.  Máš to blbě zapojené? Nevadí, když to funguje, je to na Španěla. Porušuješ normy? Nevadí, když to funguje, je jedno, že tím můžeš zapálit barák. Jezdíš tak, že máš odřené auto? No tak jezdíš na Španěla. Zapneš fén a vyhodíš světla? Na Španěla. Otvíráš krám v šest po siestě a přijdeš na sedmou? Na Španěla. Nebo rovnou „maňána“ (zítra). Tady je prostě všechno tak nějak „na Španěla“, nebo jak říká můj Španělský protějšek „it doesn’t matter“. A tady musím říct, že nikdy jsem nebyl na svoje kluky tak pyšnej, oni prostě odmítli zlehčit si práci, jít na Španěla, sice jsem si vyslechl tolik nepublikovatelných výbuchů, u kterých jsem se válel smíchem, ale nikdy, ani jednou neudělali nic na Španěla. A až se vrátím, jestli někdo řekne doma, že tihle mladí nic neumí, že se nesnaží, že jsou flákači, tak dostane šiškou salámu, nebo papučí. Protože to s námi není špatné, ani trochu, jestli tohle je ta líná budoucí generace, tak jsem za ní rád a i když remcají, že nejsou knedlíky a že pivo není v půllitru, tak jsou to ti nejlepší, které znám a fakt nemůžu být nic jiného než být hrdý, že učím takové úžasné lidi s takovým přehledem a odpovědností, jakou mají tihle kluci.

 

Pokud přežiju. Čeká nás výlet s polskou skupinou k moři, další týden, kdy má jen pršet, a nějakým zázrakem mám všechno zase vlhké. A komáři? Ty mám v pokoji už dva. Takže vzhůru do dalšího týdne a snad nebude tolik na Španěla.

Tak hasta maňana.

Sdílejte…

Štítky