Úvod / Ona / Milé Bravíčko…

Milé Bravíčko…

17. 10. 2018 Ona
madla

Potkali se a přeskočila jiskra. Proč se vlastně říká „jiskra“? Projde mezi vámi elektrický proud a zasáhne motýlky, co se vám probudí v břiše? Proč vás to k někomu tak táhne a k jinému ne? Je to jen o fyzickém vzhledu, nebo je to o něčem jiném? Krevní skupině? Politické preferenci? Vzdálenosti od palce k ukazováčku?

Nemůžu mluvit za celé lidstvo. Dělala jsem „výzkum“ jen na jednom jedinci. Jedinci jménem Madla. Ale i tento omezený vzorek (lépe bych se nevystihla) přinesl omezené výsledky. Tahle jiskra je nevyzpytatelná. Typ osobnosti, vzhled, prostředí, všechno se může lišit. Postavím před vás dvě skleničky (a pak je obě vypiju), tedy pardon, dva muže, kteří si budou docela podobní, a je to padesát na padesát. Někoho potkáte a je to hned. Někoho, zdánlivě podobného, znáte už deset let a nic.

Jiskra se neváže k fyzickému vzhledu, nebo alespoň ne primárně. Možná jste v pubertě byli zamilovaní do popové star. Možná jste doteď. Ale vsadím se, že kdybyste ho nebo ji potkali a poznali osobně, změníte názor. Jiskra se váže k osobnosti. Povaze. K tomu, jak udělá konkrétní poznámku, jaký použije tón hlasu, jak se na vás přitom podívá… Dobře, vzdávám to, jiskra nelze logicky vysvětlit. Prostě to buď funguje, nebo ne.

Bohužel i na jiskru se vztahují některé fyzikální zákony. Pokud jde o proud jednostranný, žádný romantický záblesk se nekoná. A tak, jako gravitace nás nutí držet se při zemi, můžeme jiskřit do aleluja a efekt bude nulový. Když jsou však obě strany naladěné na správnou frekvenci, je ten výboj skoro hmatatelný. Fyzice sice vůbec nerozumím, ale v tomhle případě platí, že čím větší napětí a delší oddalování, tím větší jiskra. Alespoň ze začátku. Tenhle druh elektřiny je bohužel poměrně nestálý. Někdy jednou, dvakrát zajiskří a zhasne.

Ale pokud budete mít štěstí, tak z jiskry vzejde plamen. Prý. Říkali…

Sdílejte…

Štítky