Úvod / Leccos / Vole, konej svou občanskou povinnost

Vole, konej svou občanskou povinnost

7. 9. 2018 Leccos
madla

Machruju s přechodníkem? Odpovídám kamarádovi? Pravděpodobně oboje.

Spousta z vás namítne, že politici jsou kreténi. To vám neberu. Ale nějakej kretén na radnici skončí a chcete snad kreténa, kterého jste nevolili? Na politiku můžete nadávat jen v případě, že se ji snažíte nějak změnit. A opakovaně po každých volbách si to zažívám na vlastní kůži:

„Ježíš, to jsou idioti. Proč jsem je volila? Zas jsem se nechala napálit…“

Ano, i to k politice patří. Ale komunální politika. Tenhle cizí termín znamená, že ti lidé, co si na podzim odhlasujeme, budou rozhodovat o tom, jestli nám před domem vyroste park nebo parkoviště. Jestli do práce budeme moct přijet na kole, dát si v parku pivo, zda zrekonstruují místní školu a udělají hudební festival na náměstí. Není to ta velká a neuchopitelná politika. Jsou to často malé a nenápadné věci v našem okolí, které svou volbou můžeme změnit.

A co senátní volby? Proč máme vlastně senát? Nestačil by parlament? Není senát jen jednaosmdesát dědků, kteří za naše peníze jen sedí na zadku a nic pořádného nedělají? Senát je kontrolní orgán demokracie. Schvaluje vládou navržené zákony a nemění se celý najednou, ale po třetinách. Nestane se tak, že ho celý obsadí momentálně populární strana, která má současně většinu i v poslanecké sněmovně a automaticky souhlasí se všemi zákony, co se do senátu dostanou. Většinou.

Tak si to shrňme. Nějací blbouni tam každopádně skončí. Tak proč ne ti, co si vyberem? A není to těžké a složité. Stačí trochu zagooglit, přečíst si pár článků, volebních programů, zasmát se všem těm billboardům, co se teď vyrojily na každém kroku a za několik týdnů to tam hodit. Jo a nezapomeňte na obligátní selfíčko u volební urny, jinak se to nepočítá.

Sdílejte…

Štítky