Úvod / Leccos / TO

TO

16. 3. 2018 Leccos
Jicinsky Petr TO

Vsadím se s vámi o cokoliv, že v tomhle teď poznáte minimálně jednoho známého:

„Já teda nechci nic říkat, ale…“ a přijde rada, co vám změní život a vystřelí vaše IQ na 900. Nebo populární „jakoby vlastně, tak určitě“ v libovolném pořadí. Můžeme přidat i úžeji zaměřené „To u vás v Praze, tam nerozumíte…“ nebo  „No jo ty jsi z vesnice, tomu nemůžeš…“ bla bla bla.

Tyhle příšerné průpovídky, slovní výplně a tupé fráze jsou v poslední době nějak všude. Ale nejhorší, to nejvíc zákeřné, ten pán klamu a zmatení v jazyce zůstává schován. Kdo je ten, o němž se nemluví? TO. Ano, přesně to. Hrozné monstrum, o kterém je, jistě v metafoře, celé veledílo Stephena Kinga. TO.

TO je děs beze jména. Jen si to představte. Sedíte ve škole, je krásný den, sluníčko svítí a topení výjimečně topí tak, že nejblíž sedící žák ani nehoří, ani nemrzne a nikdo po vás nechce navíc nic, než abyste si odučili svoje. A pak to začne, odnikud, jak blesk z čistého nebe.

Zvedne se první ruka, v lepším případě, v horším zakřičí první hlas, jak krkavec nad bojištěm ohlašující zkázu!

„Mně to nejde!“ majitel hlasu tupě zírá a očekává nápravu.

„Co ti nejde?“ snažím se přiblížit jádru problému.

„No mě TO prostě nejde,“ padne finální verdikt. TO, co je to to TO? Nejde mu program? Funkce programu? Pochopit zadání? Pochopit část zadání? Přemýšlet? Najít vůli k životu? Přijít na smysl života, vesmíru a vůbec? Nebo má trauma z dětství a vzpomněl si, že neuměl chodit na nočník a dnešní hodina mu to z nějakého důvodu připomněla? Nebo zjistil, že není schopen lásky a bytostně otřesen tímto existenciálním zjištěním mimoděk vyslovil, že není schopen cítit nejryzejší cit? Prostě TO je jednoduše k posrání.

Pravděpodobně je ono TO nějaký problém, který vznikl stiskem špatné klávesy nebo neschopností dočíst větu zadání do konce. Dá se vyřešit během dvou minut a je klid. Tak co tu řeším, že jo?

No zkuste s TO bojovat každý den, třeba patnáctkrát za hodinu. A pokaždé v jiné formě. To je peklo na zemi a přitom by stačilo používat o něco víc z 2 242 sloves, co čeština má, o podstatných jménech ani nemluvě.

Sdílejte…

Štítky