Úvod / Cestování / Český ráj to na pohled

Český ráj to na pohled

21. 4. 2018 Cestování
Jicinsky Petr Jicin

Jaro! Čas výletů, navštěvování míst, které nechcete navštívit v létě, nebo o kterých se chcete ujistit, že tam nechcete trávit letní dovolenou. Pochopitelně do toho Jičín nezapadá. Tam se chcete vrátit nejmíň, no nejmíň dvakrát! Jaký Jičín ptáte se? Tak prosím vás, ten jediný, pravý, nefalšovaný Jičín někde mezi Hradcem Králové a polabskou plackou a Libercem a veselými Sudetami. Žádná náhražka jako Nový Jičín nebo snad Starý Jičín? Víte o tom, že existuje Starý Jičín? Ne!? Nevadí, není podstatný.

Takže Jičín. Jako patriot vás musím zpravit o jedné zásadní věci. Pokud se bavíme o Českém Ráji, koluje jedna nechutná pomluva, že Turnov je branou do Českého Ráje. Ne není, nebyl a nebude. Turnov je něco jako bratr, kterého nechceme, sdílíme s ním pokoj, ale nemáme ho rádi, protože se před lidmi šťourá v nose a jinde. Jo, tam.

Jičín je báječné město, ideální na jarní a letní výlety. A každý si tam něco najde. Popravdě, na to, jak to je malinké město (cca 17 tisíc lidí, s centrem města o velikosti Karlova náměstí s kusem Václaváku), máme dost památek. Kostel, o kterém nikdo neví, kostel, co je ošklivý, kostel, co je zavřený, kostel co je většinou zavřený a barokní kostel, co je otevřený a má absolutně úžasnou falešnou kopuli, pokud to nevíte, tak to opravdu skoro nepoznáte. Krom toho náměstí, které má po celém obvodu podloubí a restaurace s cenami, kde se Pražák bude cítit jako doma.

Mezi další turistické atrakce patří zámek, kde se nic moc neděje, park, kde se nic dít nemusí, neboť je tam hezky a malé židovské ghetto s roztomilou synagogou, která příjemně voní kořením. Díky soudruhům, kteří ji využívali jako sklad.

Jicinsky Petr Jicin

Krom výše zmíněného, a vím, že už hoříte nedočkavostí a chcete vyjet, je na náměstí s mariánským sloupem (zeptejte se místních na legendu o něm, nebudou vědět a můžete se jim smát) krásná vysoká věž – Valdická brána, ze které je rozhled po krajině. Uvidíte slavné Prachovské skály, v létě známé jako přírodní fronta u pokladny, několik polí s řepkou a slavné Valdice, kde sedávaly intelektuální elity a nyní elity kriminální. Mimo to uvidíte lipovou alej, kterou dal vystavět Albrecht z Valdštejna za pouhé dvě minuty (zeptejte se místních, jestli ví jak), která končí Valdštejnskou lodžií s parkem. Tam se vydejte! V jejich útrobách najdete pravou hipsterskou kavárnu, jak z karlínského dvorku, včetně pomalé obsluhy, dobrého kafe a rozladěného klavíru.  

Jičín má prostě všechno, hodně jsem toho vynechal, třeba všechny supermarkety a krásný hřbitov, kde můžete na chvíli spočinout, a spoustu architektury. Ale beze srandy, Jičín stojí za to. Není to akční město, které vám budete prozkoumávat bůhví jak dlouho. Možná jeden den, možná dva, ale je to skvělá základna pro výlety, kterých můžete podnikat, že vám to vystačí na celé léto, jaro, nebo víkend.

Jo a krom toho tu máme místo, kde si můžete dát vepřový kebab. Což je pravděpodobně světový unikát.

Sdílejte…

Štítky