Úvod / Cestování / Hory, moře a bolest

Hory, moře a bolest

31. 8. 2018 Cestování
Hory, more a bolest

Nenávidim kopce. To je důležitá informace bez který tenhle průvodce Madeirou jinak nebude dávat smysl.

Madeira byla od dob, kdy existuje Instagram, můj sen. Když člověk kouká na všechny ty hashtagy #traveler, tak prostě začne mít sny, který jsou podložený realitou. Krásný hory, krásný výhledy, krásná příroda, všude kolem oceán. Prostě ráj.

Tenhle cestopis bych chtěla napsat pro všechny, kdo nad Madeirou přemýšlí, tak ať mají informace k rozhodování, ale budu i trošku subjektivní, protože nenávidim ty kopce. A tak dost k předmluvě. Jaká a pro koho je Madeira?

Co na Madeiře?

Jídlo, levády*, hike, oceán, bazény, výhledy a vyhlídky, hory…

Co na Madeiře reálně?

Budeš chodit po levádách, dokud nechcípneš. Levády se dělí na easy, moderate a hard. Jak už jsem řekla, já nenávidim kopce, tak jsem nám našla HARD, ale s převýšením pouhých 17 metrů. To zní easy, ne? HOVNO. U tý levády byly ještě klíčový slova ABYSS, SLIPPERY a VERTIGO. Tahle dvaadvaceti kilometrová rovinka bylo jedno z největší pekel a vystoupení z komfortní zóny mýho života.. Jdeš po cca 40 cm úzký betonový cestičce, na jedný straně máš tu levádu (takže strouhu) a na druhý straně je zhruba 500 metrů ničeho. Prostě ABYSS a VERTIGO v plný kráse. A pak přijdeš k tunelu, hurá. Jenže nikdo ti neřek, že má 1,5 km a že je plnej tmy a pavouků. O arachnofobii tam v tom popisku není kurva ani slovo. A ty jenom deš sehnutej a každej druhej krok vymeteš svým obličejem pavučinu. A fakt si nechceš posvítit kolem sebe, protože to je o infarkt.

No a pak další den deš zase levádu. Radši tu do kopce, protože nemá ABYSS, SLIPPERY a VERTIGO, ale když jí dojdeš, tak při slově „leváda“ chceš, aby ti prostřelili obě kolena, abys na tu další už vole nemusel.

Na začátku jsem si zapsala poznámku pro článek „jít levádu je štěstí“, ale to není pravda. Vůbec.

Jídlo na Madeiře?

Mají tu čerstvý ryby, hovězí a všechno dělají na víně. To zní jako ráj. A fakt je.

Jídlo na Madeiře reálně?

Tuna fish je nejvíc dobrá věc, kterou tu sníš, zvlášť když si jí dáš na kameni. Doporučený a odzkoušený restaurace: Atlantic, O Calhau, Leeno’s. A s těmahle třema si tu vystačíš celej tejden. Blbý je, že tu neznaj Cold brew a ve většině krámků na vás koukaj jak blázen, když řeknete slovo „contactless“ při placení.

Doprava?

Všude píšou, že si nemáte půjčit skútry a že MHD je ok.

Doprava reálně?

Skútry si NIKDY V ŽÁDNYM PŘÍPADĚ NEPŮJČUJTE. MHD je ok, pokud máte na jeden den jeden výlet a nic jinýho. Hledat spoje je hell, kterej bych podstoupila jen v rámci low budget tripu. Rozhodně si půjčte auto, ale bacha, my měli 1.2 Fiat Punto a byl to hardcore. Ty jejich hory jsou crazy shit. Se skútrem si myslim, že by člověk přepad dozadu a překoulil se přes ABYSS a měl pak VERTIGO a je jedno jestli SLIPPERY nebo ne, protože DEATH.

Hory, more a bolest

Hory?

HORY! Všude samý hory! Dole je teplo, vždycky. Nahoře taky, když jste turista, co vstane v 10 a jede tam na poledne. Ale zase nevidíš výhled. Nebo jako v poledne ještě jo, ale později už ne, protože tam jsou všude mraky a mraky lidí. S dětma. Důležitý je mít pevný boty, nejlíp kotníkový a taky větrovku. Nepromokavou. A ještě pláštěnku na to, protože všude jsou vodopády a dost času pod nima podcházíš. A si mokrej. A šťastnej.

*Co to je teda ta leváda?

Leváda je zavlažovací systém, kterej vybudovali marocký otroci v šestnáctym století. Je to proto, aby dostali vodu ze severu na jih. A kolem těch potůčků je takovej malej chodníček, po kterym deš. Levády jsou překrásný a rozhodně stojí za to sem za nima jet.

Nejdoporučovanější levádou je 25 Fontanes, ale podle mě za to nestojí. Pokud chcete zažít fakt krásu, tak jeďte na východ slunce na Pico Ruivo (jde jít easy i hard verze) a za dobrodružstvím na Levada da Ribeira da Janela – to je masakr na kterej jen tak nezapomenu.

Pro koho Madeira není?

Pro flákače u moře, protože tu nejsou žádný pláže. Asi by sem neměl jet člověk na vozíku, pokud to není člověk na vozíku, co má rád kopce a SLIPPERY ABYSS VERTIGO. Pak to moc není pro děti, ale zase pokud to dítě máš na zádech a ohneš se a ono za Tebe schytá všechny ty pavouky v tunelu a je s tim v pohodě, tak je to ok.

A taky pokud máš low budget, není to dobrý. My jsme v tom každej za 30k, ale nežinýrovali jsme se ani jednou. I s letenkou a ubytováním. To není zas tak blbý. Myslím, že se to dá vychytat na 7 dní i za půlku, jen nesmíte bejt rozmazlený jako my.

A shrnutí?

Madeira je jako porod. Bolí to, šíleně. Už nikdy to nechceš zažít znova, ale za dva roky na tu bolest zapomeneš a chceš sem jet zase, protože levády opravdu jsou štěstí. Jedno z největších, který jsem zatím zažila.

Sdílejte…

Štítky