Úvod / Leccos / Hodnotu si nekoupíš

Hodnotu si nekoupíš

25. 10. 2018 Leccos
Zrzka od vedle

Když jsem byla malá, strašně ráda jsem se sázela. Uzavírala jsem sázky prakticky na cokoli. Že se obléknu jednou rukou, že sním šneka, že vyskočím nejvýš, že spadnu nejhlouběji, že se vloupám k sousedům, nebo rozdělám oheň, taky že tu žábu rozplácnu kamenem a že ten kámen klidně někomu hodím do okna…

A kdyby se se mnou lidé sázeli, pokaždé bych vyhrála. O tom, že vyhrávám tuze ráda, zas někdy jindy. Každopádně tahle absence kontrolky chování, co vám říká, co ještě můžete a co už ne, tak ta mi zůstala. A to vám je taková sranda! Minimálně pro mě.

Jeden chlapec mi teď udělal strašnou radost. Chlapec, kterého neznám a nikdy jsem neviděla, se mnou sám od sebe uzavřel sázku. O čem ta sázka je, není ani tak zdaleka důležité jako to, co může prohrát. To nejcennější, co má.

Hodnotu si nekoupíš. Nejcennější věc v našem životě nemusí být nutně nejdražší. A poměrně často ani není. Ani nevím, co je mým nejdražším majetkem, vzhledem k tomu, že nemám byt ani auto, drahá elektronika mi taky nic neříká, to pravděpodobně bude můj telefon. Za to ale vím naprosto přesně, co je mým nejcennějším majetkem. Je to kousek umaštěnýho papíru, kde je rozpitým inkoustem zapsán verš z Bible. Papír, který už roky nosím v peněžence. Konkrétně pět let a pár dní. Ten papír totiž nosil v peněžence můj táta a když zemřel, převzala jsem štafetu. A jednou ji převezme má dcera. Malá věcička, která mi připomíná, jak důležité je věřit a nezapomenout.

Druhou nejcennější věcí, kterou mám, je náramek, který mi v Albánii upletla jedna Němka. Je v něm zapletená mušle, co našel jeden Australan a přivázala mi ho jedna Francouzska. Lidé, se kterými jsem strávila několik týdnů jednoho léta, pravděpodobně je už nikdy neuvidím, ale kdykoli si vzpomenu, usměju se. Malá věcička na mém kotníku, která mi několikrát denně připomene, že jsme všichni součástí jednoho celku a že nezáleží na tom, odkud jsme, kým jsme, nebo jací jsme. Každý z nás je přenádherný, zářivý oblázek, jehož krása vynikne až v dokonalosti celostní mozaiky.

A co je pro vás ta nejcennější věc?

Sdílejte…

Štítky