Úvod / Lifestyle / Hluboký les a kvalitní beton

Hluboký les a kvalitní beton

15. 10. 2018 Lifestyle
Zuzana Vrzalova

Když jsem zjistila, že existuje mezinárodní den žen z vesnice, 20 minut jsem se upřímně smála, protože dneska už má svůj den kdejaká kravina… ehm, jo, 2.10. – mezinárodní den skotu. Ale ona to možná až tak úplná blbost není, protože ženy, které to mají do nejbližší dobré kavárny minimálně 30 kilometrů, si zaslouží uznání. Jsme zvyklé místo názvu našeho bydliště udávat vzdálenost od Prahy a dojezdový čas.

Mám to kousek, jen sedneš na tramvaj, metro, další tramvaj, vlak, pak na autobus, co jede v úterý a v únoru a zbytek dojdeš přes pole a v zimě na psím spřežení. Fakt pohoda, za hodinu jsem v Praze, to máš jak ze Stodůlek! Když spadne trolej a pod metro někdo skočí.”

Čelíme předsudkům o tom, že si neholíme nohy, ale kdo je v nadcházejícím období bez viny, ať hodí chlupem! Taky je nám dávaná vina za strašnou módu batikovaného oblečení, ale prali jste někdy na valše v řece? To se vám hned prorve, pak to pokálí labuť a než byste absolvovali tu ehmjenhodinovou cestu do města, radši to vymácháte v odvaru z červené řepy a začnete tomu říkat móda.

Na druhou stranu jsou skvělý ty přírodní zdroje všude kolem. Voda z vlastní studny, která se sice nedá pít, ale za to je plná železa a jinejch vitamínů, bílkovin a morů. A ta zelenina ze zahrady, kterou nezvládly rozhrabat kočky, pes a divočáci, to je úplně o něčem jiným! Přesně si pamatuju ty dvě rajčata, co jsem letos vypěstovala, byly fakt super! Ale vajíčka máme domácí od sousedů. Teda za ten rok jsme jich měli šest. Šest kusů. Zbytek vykoupili hipsteři z Prahy, pro který je to sem cesta ke kořenům s dobrodružstvím o patnácti přestupech a s chůzí podle navigace. Jak za starejch časů! Někteří mají i aplikaci kompasu, když jsou na tý vesnici a tady se to jinak nedělá, to je jasný! A když už tu jsou, je potřeba si něco odvézt, protože ty snídaně #localfood se samy neudělají. Přemýšlím, jestli jezdí i do peruánských vesnic pro avokáda.

Na druhou stranu je potřeba si přiznat, že nikdy nebylo jednodušší být ženou na vesnici, než dnes. Na všechny moudrosti selských žen je Google. Na houby a bylinky chodím s aplikací v telefonu a pokud narazím na tuze zapeklitý problém, se kterým si ani aplikace, Google a dokonce ani tchýně neví rady, už to rozebírají maminky na emimino, což jsou pravděpodobně vaše sousedky z návsi.

To jsou ty skutečný ženy z vesnice. Ty chodí do lesa bez aplikací a přesně poznají každou houbu, bylinu a její použití. Na rozdíl ode mě letos vypěstovaly tunu rajčat a paprik a určitě umí skvělou šípkovou marmeládu, ale upřímně ti řeknou, že to za tu práci nestojí a ať si ji radši koupíš. A nechodí spát se slepicemi, protože je nejprve musí obstarat a zavřít. Ty pravý ženy z vesnice toho vědí spoustu o přírodě. Umí podříznout slepici a stáhnout králíka z kůže, ale ve městě je nepoznáš. Vědí, že v divočině je důležitý splynout. Znají křišťálové studánky, kde je nejhlubší les a jak se dělá kvalitní beton, takže vám poradí, kam s ním, až zas bude mít blbý kecy k tý o půlnoci jezený čokoládě.

Sdílejte…

Štítky