Úvod / Leccos / Giving Tuesday

Giving Tuesday

27. 11. 2018 Leccos
Giving Tuesday

Dneska je Giving Tuesday a já našla v bibli tohle:

„Dejte si pozor, abyste nedělali dobré skutky okázale před lidmi a nestavěli tím na odiv svoji dobročinnost. Tak rozhodně nezískáte odměnu od nebeského Otce. Proto když pomáháš bližnímu, nechtěj, aby o tom všichni věděli. Okatě – v synagogách a na ulicích – prokazují dobro pyšní pokrytci, protože chtějí, aby je lidé chválili. Tak si vlastně vybírají svoji odměnu předem.  Když ty někomu pomůžeš, udělej to nenápadně.”

Dneska je ale Giving Tuesday. A já vlastně chci zařvat do světa, že pomáhat je prostě ok. A na vás už bude to, jestli si to dáte do životopisu nebo si to napíšete na čelo. Podle mě je prostě pomoc s trochou pokrytectví víc než nic.

Sorry Bože, ale lidi pokrytci byli, jsou a budou. A tak nějak nám to tady funguje. Tak jestli tohle čteš – omlouvám se.

Giving Tuesday je den dárcovství. Je to takovej ten den „kdy jindy, když ne teď“. A já vás chci poprosit, abyste se do toho s náma zapojili. A dali nám o tom vědět.

Zeptala jsem se všech členů našeho Surinam týmu, kam podle nich má smysl poslat svý peníze. A vyšel mi hezkej seznam doporučení, kterej nemusíte následovat, ale pro inspiraci fakt dobrý.

O naší BB se ví, že kope za Dobrý víly. U Šílený matky asi nebudete překvapený, že jí jsou nejblíž mámy. Ale to, co jí dělá happy nejvíc je se sebrat a dovézt do dětskýho domova, Klokánka nebo azylovýho domu věci, který se jinejm budou hodit víc než jí. Naše Blanka (Surinam máma) mi dala nejkonkrétnější tip. Zná totiž jednu malou holku, Markétku, a tý by se prý kus dobra taky hodil. Madla má nejradši Ježíškova vnoučata, protože stáří a osamělost je něco, čeho se tak trochu bojí každej z nás. Zvlášť pak v týhle kombinaci. No a pak tu mám dvě naše Zrzky. Zrzka od vedle by dala všechno těm, co přežili svý děti. Je to totiž nefér a proti přírodě. A Zuzka sama stojí za projektem Bloumej brdy, kde každej penízek jde na něco dobrýho. Mrtvá Nevěsta zbožňuje Elpidu, prostě hromada babiček a dědečků, co se snažej nezapomenout žít. Naše ilustrátorka Bára za sebe doporučuje Anabell. Můžete tam poslat DMSku a oni pak naučí o kus víc holek a kluků, že jídlo je kámoš.

 

Petr Kukal daruje nejradši teplo v projektu Nocleženka. Kytarista Kravaťák má rád příběhy, takže přispívá tam, kde ho to chytne, a pak tak obecně doporučuje smutný psí oči v projektu Toulavé ťapky. Bullmonde zas nejradši sype svý peníze do Greenpeace. Prý by rád, aby se vědělo, že to je něco přes 10 000 Kč měsíčně a že ještě má rád bejt Dobrý Anděl.

David, ilustrátor Surinamu, má rád, když se podporujou ty, co uměli, ale teď nemůžou. Rád by jednou založil něco svýho, kde by podporoval zraněný sportovce. Teď ale namátkou doporučuje třeba zrovna tyhle týpky, co chtěj dokázat víc, než si kdo z nás dovede představit. Jičínský Petr je učitel, tak asi nebude překvapením, že chce přispět na obědy. Ne sobě, ale dětem. Dětem, jejichž rodiče si je ne uplně můžou dovolit. Jan Švancara má sám tolik dětí, že už by to skoro charitou mohlo zavánět, a tak doporučuje podpořit projekt Adopce na dálku, a to hlavně z toho důvodu, že je to konkrétní pomoc konkrétnímu dítěti. Investice do vzdělání je totiž něco, co jednomu zůstane celý život.

A pak je tu Pavel, kterej nejradši podporuje lokální projekty, kde rovnou může vidět výsledek. Ty si každej musíte ve svym okolí najít sám, ale kdybyste jó chtěli poslat korunku na jeho tip, bude to Člověk v tísni.

Teď jsem vám to naservírovala pod nos a neumim si představit, že existuje omluva, proč si dneska nezahrát na dobrou duši. Wait a sec… existuje. Když sám mám málo. To dá rozum, že pak nebudu posílat svý málo jinam. Ale na to mám taky argument. Mám tu jednu věc, která nedělá rozdíly. Čas. Toho máme totiž všichni stejně. A je, alespoň podle mě, cenější než všechny peníze světa. Takže až zadáš trvalej nebo jednorázovej příkaz na jeden z tipů nahoře… zkus se mrknout sem, třeba tam najdeš něco, co ti dá smysl. Nebo si prostě pogoogli. Tvůj čas nemusíš cpát jenom do charity. Jeď třeba navštívit svojí babičku, mámu… nebo někoho, komu tvůj čas udělá dobře. Nemusíme zachránit svět hned dneska, ale když začnem u sebe a svýho okolí, minimálně s nim hejbnem správnym směrem.

Jo a klidně buďte pokrytci – chci vědět, koho jste si vybrali. Komu jste poslali dar nebo komu jste se rozhodli dát svůj čas. Tak mi to dejte vědět. A nejenom mně. Dnešek má totiž i svůj hashtag. #GivingTuesdayCZ

Giving Tuesday
Sdílejte…

Štítky