Úvod / Leccos / Duhová krev

Duhová krev

11. 5. 2018 Leccos
Duhova krev

Brutální nehoda. Krev, vnitřnosti a končetiny všude kolem.
„Rychle! Potřebuje transfuzi!“ volá záchranář.
V tom se pacient napřimuje a z posledních sil se ptá: „Není to ňáká homoušská krev? Nechci se nakazit!“
„Nebojte, ti darovat nesměj,“ uklidňuje ho záchranář.
„To je dobře. Ještě kdyby to zakázali Cikánům,“ ulevuje si pán.

Já vím, že tohle je přehnané, ale byla to první myšlenka, co mi prolétla hlavou, když jsem se dozvěděla o zákazu darování krve homosexuály. Měla jsem pocit, že žiju v moderní době a že je Česká republika v rámci možností pokrokový stát. Abych byla úplně přesná, gayové darovat krev mohou, pokud budou rok před tím v celibátu. To znamená, být gay je OK, pokud neprovozujete sex.

Jestli se můžou líbat a držet za ruce, to jsem se nedopátrala. Když se podíváte na vyhlášku, stojí tam: „Osoby, jejichž sexuální chování je vystavuje zvýšenému riziku získání závažných infekčních onemocnění, která mohou být přenášena krví.“ Já vám nevím, školy nemám, ale pokud je mi dobře známo, virem HIV se mohou nakazit nejen muži, ale i ženy a jejich sexuální orientace v tom nehraje roli. Nejde o preferenci pohlaví, ale o jejich životní styl.

V mém okolí je daleko víc heterofrajerů, kteří prohánějí kdejakou sukni, jsou každou chvíli někde v klubu a kdoví, jestli jim na nějaké divoké párty po požití většího množství alkoholu sejde na tom, s kým skončí v posteli nebo třeba na záchodcích… A není to ani tím, že bych neznala žádné gaye. Když se nad tím zamyslím, je jimi skoro polovina mých kamarádů a známých.

Jsou gayové, co při odběrech lžou, aby je mohli podstoupit. A pak jsou tu ti upřímní, co nejdou, protože by napsali pravdu a byli vyloučeni. Většina z nich si dělá HIV testy a žije v dlouhodobém vztahu. Proč stát čeká, že budeme pravdomluvní o své sexuální orientaci a pak budeme lhát o tom, že nemáme nahodilé jednorázové partnery a proto si nemůžeme být jistí, že jsme něco nechytli? To mi nepřijde vůbec fér. Každý se může nakazit virem HIV a jistě jsou i jiné nemoci přenosné krví. Neměli by tedy všichni rok před odběrem sexuálně abstinovat? Just to be absolutely sure…

Duhova krev

V dotazníku před darováním krve vedle sebe najdete homosexualitu, sex s prostitutem/prostitutkou a drogovou závislost. Nejsem gay, ale stejně vždycky když to čtu, mě tohle zařazení vytáčí a uráží. Jak se asi musejí cítit oni?

Někdo argumentuje zvýšenou pravděpodobností přenosu nemoci análním sexem. Nejsem doktor, ale je anální sex se ženou v něčem jiný? Nemělo by v dotazníku před odběrem přibýt:

Máte partnera?
Kolik?
Provozujete sex?
I anální?
A líbí se vám to?

Nebo bychom mohli vyřadit všechny, co v posledním roce měli pohlavní styk s mužem. Doufám, že je v ČR dost lesbiček…

Nemocnice a všemožné ústavy zoufale hledají dárce, zvlášť pro méně rozšířené krevní skupiny a zároveň stát zakazuje spoustě z nás, aby mohli krev darovat, přestože jsou úplně zdraví. Homosexualita není nemoc a není přenosná. Některé to možná stále ještě překvapuje a nebudou se mnou souhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím mohou dělat.

Chceme být moderní, západní, tolerantní, altruističtí, a přitom k některým věcem pořád přistupujeme jako ve středověku. Mělo bychom s tím už sakra začít něco dělat. Možná by stačilo by občas začít přemýšlet.

Sdílejte…

Štítky