Úvod / Leccos / Deset malých modrých ptáčků

Deset malých modrých ptáčků

15. 5. 2018 Leccos
Deset ptacku

Upozornění pro čtenáře: Všechny postavy, děje i citace jsou smyšlené. Nehledejte v nich podobnost s reálnými uživateli Twitteru. A vůbec, pro vlastní dobro, nehledejte Twitter.

Všem jim přišla DM:

Zdravím Vás, po pečlivém uvážení jste byl/a vybrán/a z tisíců Twitter účtů, aby jste se zúčastnil/a večírku pro deset nejlepších. Bude se konat tento pátek v klubu X od sedmi hodin večer. Vaše účast je  nanejvýš žádána. Prosím nešiřte tuto vědomost mezi ostatní uživatele. Jedná se o schůzku těch nejlepších a leckdo by Vám mohl závidět.

@Uzivatelka

Někdo byl nadšený, někdo váhal, ale nakonec se chtěli zúčastnit všichni. Přeci jen uznání toho, že jsou nejlepší, to jen tak někdo neodmítne. Vrtalo jim sice hlavou, co se bude dít, ale to, že se zúčastní večírku na jejich počest přebilo většinu strachu.

Toho večera se postupně objevovali na místě. V tom podniku ještě nikdo z nich nebyl. Hned u vchodu je uvítal číšník, dovedl je k jejich stolům, které přetékaly jídlem a pitím a informoval je, že veškerá konzumace je hrazená pořadatelem a že je celý podnik rezervován na jejich akci. Poté se vzdálil a několika z nich se zdálo, že slyší bouchnutí vchodových dveří. Na stolech před nimi u každé židle ležela jmenovka a tak se podle nich usadili. Zvědavě na sebe pokukovali. Někteří se znali od vidění, někteří jen on-line a některá jména jim neříkala nic.

„Hm, ti nejlepší? Vždyť támhleten nemá ani tisíc sledujících. Kdo to proboha vybíral? A nevidím tu ani jednoho ověřeného uživatele…“ brblal si @kritizator.

Čekali, jestli se něco začne dít, ale protože organizátor stále nepřicházel, pustili se, nejprve opatrně, do hovoru, jídla a pití. S přibývajícím alkoholem ubývalo ostychu a zábava se rozproudila.

Uplynula hodina, dvě, když podnikem pronikl srdceryvný křik. Všichni ztichli a vydali se hledat zdroj. Na záchodech stála úplně bledá @WatsonovaTeta a zděšeně ukazovala do kouta. Tam ležel v kaluži krve @kritizator. „Sakra! Vždyť mu chybí srdce! Někdo mu ho vyrval!“ mumlala @WatsonovaTeta v šoku. „Asi vzal někdo zpátky svůj lajk…“ komentoval sarkasticky @HoVaDo.

Kdyby tohle byl film, kamera pomalu projíždí zapadlou ulicí, zastaví se před dveřmi honosně vypadajícího baru. Zkusí otevřít a projít dovnitř, ale dveře nechtějí povolit. Posune se tedy k oknu a pomalu zaostří do spoře osvícené místnosti se stoly plnými jídla a alkoholu. Je slyšet hluk odněkud zezadu, tak projde oknem a přiblíží se do dveří toalet. Všech devět účastníků večírku tam v šoku stojí. Desátý účastník leží zmasakrovaný v koutě a i z letmých záběrů je znát, že on už si dneska pivo nedá. On už si nikdy pivo nedá a nenalijí mu ani nealko.

Chtěli zavolat policii, ale jejich telefony zčistajasna neměly signál. Narůstající hysterii způsobilo, když zjistili, že jsou v podniku zamčeni. I všechna okna byla pevně zatlučena. Nebylo cesty ven.

„Byl tu vrah, zabil, vyplížil se ven a zamkl nás tady. Ale kdo to byl? A kudy unikl? Z toalet vede cesta přímo kolem našeho stolu…“ přemýšlel nahlas @HoVaDo a jal se prozkoumávat stěny.

„Je chybou vymýšlet teorie dřív, než jsou shromážděna všechna fakta,“ přerušila jeho pokusy @PaniHolmesova. „Pokud vyloučíte vše nemožné, pak to, co zbývá, musí být pravda, byť je sebenepravděpodobnější.“

Všichni se zarazili. „Co tím naznačuješ?“ zeptala se @WatsonovaTeta.

„Bylo pozváno deset lidí. Deset lidí dorazilo. Nikdo jiný v celém podniku není. Číšník odešel hned po našem příchodu. Jistě jste si všimli. Musel to udělat jeden z nás.“ Pronesla @PaniHolmesova do nastalého ticha.  

Deset ptacku

„Já jsem vegan!“ bránil se @JsemVegan.
„Je to spiknutí! Za všechno můžou ilumináti. Nebo Kalousek!“ kontrovala @VnitřníBohyně.
@PaniHolmesova je okřikla a začala blíže prohlížet mrtvého. Všimla si, že mrtvý v ruce svírá mobil s  neodeslaným tweetem: „Breaking News, Vážené dámy a pánové: Dnešní večer je zpropadená past! Přišel jsem na to, proč jsme tady. Takový nesmysl. Dejte si pozor na @…“
„Proklatých 140 znaků! Měl si aktualizovat aplikaci. Mohli jsme zjistit, kdo je vrah. Ale to on radši měl až do smrti hvězdičky…“ posteskla si.

„Podívejte! Má v uchu odposlech. Byl to špeh tajných služeb!“ nedala se odbýt @VnitřníBohyně. „To je naslouchátko,Vážená dámo,“ upozornil ji @HoVaDo.

Všichni se opět posadili zpět ke stolu a obezřetně pokukovali po ostatních, v hlavách různé teorie o tom, kdo mohl být vrahem. Hovor vázl. Začaly se tvořit skupinky stejně smýšlejících lidí, šuškání, osočování, diskuze o tom, kdo by je mohl nenávidět, koho blokují, kdo z přítomných jim posílá výhružné DM, s kým spali a pak ho odkopli, s kým naopak nespali, s kým by spát chtěli a jak je obvyklé na této sociální síti, hovor se stočil k úplně jiným tématům a na mrtvolu na záchodech jako by zapomněli…

Vtom se postavila slečna, kterou každý do té chvíle přehlížel. Na cedulce stálo @AkletAvizu a matně si ji vybavovali jako ne moc vtipnou glosátorku, která se většinu času chovala, jako by měla PMS. V očích měla šílený pohled a v ruce sekáček na led.

„Tak já vám to teda povím. Musel zemřít!“ zaníceně deklamovala. „Smál se mi a opravoval chyby v mých tweetech. Taková ostuda! A vy všichni jste mu to lajkovali! Taky by jste zasloužili zemřít! Ale nechám vás jít, když se mi osobně omluvíte a už to víckrát neuděláte. Píšu PRAVDU a to je to jediné, na čem záleží!!!“ Ano, ona byla ten typ, kdy jste i v mluveném projevu slyšeli capslock a tři vykřičníky. Všichni se zarazili. Následovaly zmatené pohledy kolem sebe.

„Správně je byste, voe,“ neudržel se @HoVaDo a ostatní se začali pochechtávat. Slečna zrudla. „Možná jste mě nepochopili dost jasně. Váš osud je v mých rukouch!“ Chvíle napjatého ticha. „Rukách…“ vybuchl @HoVaDo a zbytek stolu slzel smíchy.

 

Pro policii byl „Masakr v baru“ – jak mu začala média říkat – navždy nevyřešeným oříškem. Devět lidí, kteří se navzájem neznali a byli z různých věkových skupin i sociálních vrstev, zabito takhle brutálním způsobem. Pouze na jedné internetové stránce se pár uživatelů pozastavilo nad tím, kolik lidí v poslední době opouští sociální sítě a postesklo si, že přestalo tweetovat devět všeobecně oblíbených uživatelů.

Sdílejte…

Štítky