Úvod / Lifestyle / Den šeříkového válečného ručníku

Den šeříkového válečného ručníku

25. 5. 2018 Lifestyle
madla

Takové nicneříkající datum: 25. 5. Cimrman by měl jistě námitky. Co děti ve školách? Kdo si to bude pamatovat? A proč si to vůbec připomínat a pamatovat?

Když se podíváte na Wikipedii, najdete hromadu nudných událostí, které se tento den staly a mohou tudíž klidně dál upadat v zapomnění. Vše se změnilo až v roce 1977, kdy se 25. května objevil v kinech jeden takový pochybný filmeček. Soap opera. Vymyšlené bytosti, láska, spletité rodinné vztahy, úhlavní nepřátelé, roboti, vesmírné bitvy. Prostě nuda, nuda, šeď, šeď. Ani sám autor, George Lucas, se na premiéru nepřišel podívat. Možná jste o něm někdy slyšeli, překládali to, tuším, Hvězdné války. Tehdy nejspíš vesmír pochopil, komu je tento den určen.

V roce 2001, dva týdny po smrti úžasného britského spisovatele Douglase Adamse, se začal slavit Ručníkový den. Všichni příznivci jeho Stopařova průvodce po Galaxii vyráží ráno z domova s ručníkem, který celý den nesundají z ramen. Můžete mě přijít zkontrolovat do práce. Snad mě nevyhodí, když mě minulý rok nevyhodili z muzea. Je logické, že když v roce 2006 ve Španělsku zakládali Geek Pride Day, nemohli vybrat jiný den.

Od roku 2008 se vzpomíná ještě na jednoho úžasného spisovatele. Pokud potkáte někoho se šeříkem v klopě, vězte, že je to fanoušek Terryho Pratchetta. Den ankh-morporské revoluce neboli Šeříkový den se slaví od doby, kdy Pratchett oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou a fiktivní historickou událost propojil se sbírkou na výzkum léčby této nemoci. Šeříky jsou bohužel v našich končinách už vždycky odkvetlé. Ale přesto vzpomínáme na geniálního spisovatele, který svůj boj s touto nemocí před třemi lety prohrál.

Je skoro paradoxní, že je stejný den také Mezinárodním dnem pohřešovaných dětí, protože lidé, kteří oslavují 25. května se na svět stále dívají dětskýma očima a své vnitřní dítě nikdy neztratili.

Pokud vás sci-fi ani fantasy nebaví, můžete si pustit nějaký film se sirem Ianem McKellenem, Mikem Myersem nebo třeba Cillianem Murphym. A nalijte si k tomu skleničku. V Americe slaví Národní den vína.

Tento den je významný nejen v zahraničí. Roku 1770 byl v Praze založen první veřejný nevěstinec. Pak se tu dlouho a dlouho nic zajímavého nedělo. Až v roce 1914 se narodil můj děda. A pak, čirou náhodou, o nějakých 70 let později jedna růžovovláska, co nemá rozum. Takže, pokud plánujete potomka, konec srpna je, myslím, správná doba, kdy s tím začít.

Sdílejte…

Štítky