Úvod / Lifestyle / Brčka a želvičky

Brčka a želvičky

8. 8. 2018 Lifestyle
Brcka a zelvicky

Všimli jste si, jaká bojovka se poslední dobou stává z obyčejnýho nákupu?
Začíná to ještě předtím, než vyjdete z domu. Pokud nechcete způsobit zánik tisíců živočišných druhů, rozhodně byste neměli na nákup vyrážet bez vlastní tašky. Ať už je to plátěnka, síťovka, nebo igelitka, ve které jste si kdysi odnesli nákup v záchvatu slabomyslnosti.

Máte? Bezva. Tak si to hlavně nepokazte tím, že si budete brát igelitový pytlíky. Jestli nemáte frusacky nebo jinou ekologickou variantu, budete prostě muset nakoupit jen to, co se vám v tašce zaručeně nerozmačká. Sorry jako. Totéž platí pro rýži, pohanku a další podobné potraviny – když je to v igelitu, nebrat, pokud se nejedná o stav nouze. A i tehdy jen pokud u vás v Horní Dolní nic ekologičtějšího neseženete.

Pokud se náhodou domníváte, že vaše obezřetnost může skončit u obalů, přemýšlejte znovu. Další nezbytnost je nastudovat složení. Aby tam nebylo moc éček, konzervantů, nebo nedej bože palmového oleje. Taky bacha na lepek. A na laktózu. A na rafinovaný cukry. Vlastně raději bacha na všechny cukry, jeden nikdy neví. A jestli si chcete úroveň obtížnosti zvednout ještě o kus výš, můžete kontrolovat i to, jestli daná potravina náhodou nemá něco společného s Agrofertem. To už je ale opravdu na vás.

Fajn. Nakoupeno, zaplaceno, umístěno do plátěnky, co teď? Jestli si chcete dát za odměnu kafe s sebou, raději nejdřív zkontrolujte, jestli jste si náhodou doma nezapomněli svůj vlastní hrneček. Jednorázové kelímky v ČR nechceme. Bacha si dejte i na hipster limonády ze zavařovaček, často totiž obsahují plastová brčka. A co brčko, to zapíchnutá želvička. Pokud si takovou zrůdnost vyfotíte na sociální síť, může se stát, že někdo brzo propíchne brčkem vás (klidně to riskněte, ale já vás varovala).

Brcka a zelvicky

Jen aby bylo mezi námi jasno, proti ekologickému smýšlení nic nemám. Sama chodím do obchodu s vlastní taškou, kávu si kupuji do vlastního hrnku, a i ty frusacky jsem si nedávno objednala. Dokonce si myslím, že obrazu zachránce planety se v současnosti daleko více blíží člověk vyzbrojený plátěnkou, který si rýži nechává odsypávat do krabičky, než Bruce Willis dramaticky vrtající do šutru řítícího se vesmírem.

Co mi vadí, je hysterie, která se kolem ekologie v poslední době strhla. Tak jako si nemyslím, že žít zdravě znamená vyčítat si každý chleba s máslem, nepovažuji za nutné v rámci ochrany planety vyvádět nad každým jednorázovým kelímkem.  A jakkoli souhlasím s tím, že netřídit v dnešní době odpad je zhovadilost, pořád nepovažuji za nutné tvářit se, jako by dát jablko do igelitového sáčku byl zločin proti lidskosti. A že to tak z internetových diskuzí občas fakt zní.

Tahle planeta nepotřebuje lidi, který chytnou hysterický záchvat pokaždé, když spatří brčko. Daleko víc potřebuje lidi, který se o víkendu seberou a místo sledování televize navlíknou gumový rukavice a vyrazí do lesa alespoň trochu bordelu posbírat. Nebo alespoň ty, kdo pošlou peníze organizacím, co ten bordel seberou za ně. A jasně, i ta osvěta je třeba. Ale s rozumem a hlavně s klidem.

Takže až vás zase někdy popadne chuť zachránit planetu, zkuste to prosím udělat nějak konstruktivně. Nejen želvičky vám budou vděčný.

Sdílejte…

Štítky