BFF

11. 12. 2018 Lifestyle
madla

Tohle nehostinné a depresivní období člověka donutí k zamyšlení, kdo je jeho nejbližší. S kým tráví nejvíc času, poskytuje mu oporu, zahřeje ho na srdci a dá mu správnou vzpruhu, když to potřebuje. Já si odpověděla celkem bez přemýšlení: kafe.

Je se mnou od probuzení až do pozdního večera. Tisknu k němu několikrát denně své rty. Když ucítím jeho vůni, rozzáří se mi oči a celá pookřeju. Chodíme si spolu občas sednout do kavárny. Nebo se jen projít po městě. Patří mu často moje první ranní myšlenka. V práci mě vždycky povzbudí. Občas mě motivuje k běhu, minimálně sprintu, na záchod. Bez něj nemám svůj den. Jsem malátná, nesvá a nesoustředěná. Jen s ním je můj den kompletní. Moje představa ideálního rána? Sympatický muž, co mi přinese kafe do postele. A pak samozřejmě sex. A snídaně. Ale pořadí mám jasné. Jedna z nejoblíbenějších knížek? Tracyho tygr. Oblíbený dezert? Tiramisu.

Pití kávy beru vlastně jako léčebnou proceduru. Mám nízký tlak, takže káva je vítaný doplněk stravy. Jen doktorku, která mi chtěla tento božský nápoj doporučit, zarazil jejich počet. Co je špatného na šesti sedmi kafích denně? Tělo si to prostě žádá. Možná je to tlakem, možná od dětství zafixovanými vzpomínkami. K narozeninám babička vždycky pekla dort s kávou a ořechy. A když kávový, tak pořádně. Káva v těstu, to ještě upečené a rozkrájené pokapat a kávu přidat i do krému. Možná, že když cítím vůni kávy, vzpomenu si na ty šťastné okamžiky. Pavlov by měl radost.

Pít kávu je skvělé. Naše náboženství má mnoho přívrženců. Všimněte si nás někdy, jak hrdě vykračujeme ulicemi s termohrnky nebo kelímky. Okupujeme stolky v kavárnách, kde nezbytný šálek doplňuje kniha, čtečka nebo notebook. Doma na našich stolech leží hrnky dopité kávy nebo jsou pokryty hnědými kolečky, která jsou stopami naší závislosti. Když nás někdo pozve na kafe, nebereme to jen jako balící frázi, ale zajímáme se na jaké. Při sepisování věci na dovolenou, je vlastní káva často na předních místech seznamu. Odsuzujeme cukr a mléko, ty dva zabijáky chuti pravého dobrého kafe. Život je černý, krutý a hořký a káva ho díky tomu skvěle doplňuje.

Ať už milujete presso, moka, filtr nebo aeropress, jakmile mi, když k vám přijdu na návštěvu, jako první nabídnete kávu, tak se mě už jen tak nezbavíte.

Sdílejte…

Štítky